Läkitus 2005

Eesti EKB Koguduste Liidu 2005.a. aastakonverentsi läkitus Liidu kogudustele karskuse küsimuses

Peame suure murega tõdema, et viimasel ajal on meie koguduste liikmeskonnas hakanud levima liberaalne arusaam, mille järgi alkoholi seltskondlik ja mõõdukas tarbimine ei kahjusta uskliku pühitsuselu. See olevat vaid kultuuriline probleem, kuna Piibel ei esita üldist karskusnõuet.

Äratusliikumised, millest oleme alguse saanud, kuulutasid Jeesuse Kristuse vabastavat väge igasugustest ahelatest. Selle tulemusena pääsesid tuhanded eesti pered alkoholi ja tubaka küüsist.

Sageli näeme, kui päevateemalised on Piibli hoiatused: “Ära vaata veini, kuidas see punetab, kuidas see karikas sädeleb, hõlpsasti sisse läheb: see salvab viimaks maona ja mürgitab otsekui rästik” (Õp 23:31-32). “Elagem kombekalt nagu päeva ajal, mitte prassimises ega purjutamises…” (Rm 13:13). „Ärge joovastuge veinist, millest tuleb liiderlikkus, vaid saage täis Vaimu” (Ef 5:18).

Vahemeremaade kliimast ja söömakultuurist tulenev üldine veinitarvitamise tava (Jh 2:1-11) ning apostli poolt teatud olukorras antud soovitus kasutada “veidi veini oma kõhu ja oma sagedaste põdemiste pärast” (1Tm 5:23) ei saa olla piibellikuks ettekäändeks alkoholi mõõdukale pruukimisele ühiskonnas, mis kannatab kasvava alkoholitarbimise laastavate tagajärgede all.

Õed ja vennad Kristuses, endiselt on aktuaalsed “meie vendluses ja eesti usklikkonnas üldtunnustatud põhimõtted: usklik ei joo, ei suitseta” (Piibli õpetus Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidus, Tallinn, 1998). Seepärast kutsume kõiki koguduste töötegijaid üles kuulutama oma elu ja sõnumiga täit vabastust kõigist sõltuvustest (kaasajal eelkõige alkohol, tubakas, narkootikumid, hasartmängud jne). Leiame, et karske elulaad on läbiproovitud viis jagada evangeeliumi Jeesusest Kristusest Püha Vaimu väes.

Eesti EKB Koguduste Liidu aastakonverents,
Tartus, 12. märts 2005. a.