Liidu avaldus homoseksuaalsete suhete legaliseerimise küsimuses
Abielu pühadust ei asenda miski
Eesti EKB Koguduste Liidu avaldus homoseksuaalsete suhete legaliseerimise küsimuses
(vastu võetud Liidu aastakonverentsil 11.märts 2006 Tallinnas)
Purunenud abielusuhted, võõrandunud perekonnasidemed ja seksuaalprobleemid on pannud meie ühiskonda kahtlema oma jätkusuutlikkuses. Küsimuse alla on pandud ka abielu kui niisugune.
Piibli esimesel leheküljel öeldakse, et Jumal lõi inimese oma näo järgi meheks ja naiseks, õnnistas neid ning ütles: „Olge viljakad!” Pühakiri õpetab, et inimsugu on loodud kahesooliseks ning inimestele on antud kutsumus ja õnnistus kehastada vastaspoolte ühtsuses Looja püha tahet. Inimelu maine viljakus saab avalduda laste kaudu, kes sünnivad ja arenevad just sellises abielusühtsuses, kus mees ja naine annavad edasi oma ainulaadse geneetilise ja eetilise, usulise ja kultuurilise, perekondliku ja sotsiaalse pärandi.
Sageli juba lapsepõlvest saadud pettumuskogemuste põhjal tehakse tänapäeval aga skeptilisi üldistusi ja nii usub järjest suurem osa ühiskonnast seda, et lähisuhete õnnestumine on juhus. Seepärast katsetatakse mitmesuguseid suhteid ja õigustatakse petlikku arusaama, et mis tahes sugueluvormid ja partnersuhted peaksid olema ühiskonnas normaalsed ja tunnustustväärivad. Vana hea kristlik abielu pälvib samal ajal isiklikus elus ja intiimsuhetes kibestunud inimeste kriitikat. Jutt õnnelikest püsisuhetest mehe ja naise vahel olevat liiga vana ja liiga hea muinasjutt. Ometi on igas inimeses loomulik igatsus olla õnnelik, jagada kellegagi oma elu ning muuta selle tähendusrikkaim suhe põlvest põlve viljakaks.
Kogu inimajaloo jooksul on proovitud asendada abielukultuuri selle ebaloomulike aseainetega, näiteks naudisklemisega homoseksuaalsetes suhetes, prostitutsioonis või pornomeedias. Lõpuks osutuvad need siiski seksuaalelu väljaelamiseks moonutatud kujul. Juba loomisest saadik on jumalik õnnistus ja inimlik õnnelikkus kätketud püsivasse lähisuhtesse abielu näol. Muud kooseluvormid ei vii inimelu edasi parimate sihtide suunas ja on sellepärast Piibli õpetuse järgi taunitav patt.
Pahesid ega patte ei saa aga ühiskondlikult tunnustada, vaid need tuleb tunnistada selleks, mis nad tegelikult on. Ainult nii on võimalik meil üksikinimestena, perekondadena ja rahvana meelt parandada, loomu poolest muutuda, viljakaks ja jätkusuutlikuks kujuneda – õnnistust pärida! Piibel kinnitab kristliku kiriku ajaloolist ja tänapäevast kogemust, et igale inimesele kuulub Jumala armastus ja võimalus alustada uut elu: „Või te ei tea, et ülekohtused ei päri Jumala riiki? Ärge eksige: ei kõlvatud ega ebajumalateenijad, ei abielurikkujad ega lõbupoisid ega meestepilastajad, ei vargad ega ahned, ei joodikud ega pilkajad ega riisujad päri Jumala riiki! Ja sellised olid mõned teiegi seast. Kuid teie olete puhtaks pestud, te olete pühitsetud, te olete õigeks tehtud Issanda Jeesuse Kristuse nimes ja meie Jumala Vaimus” (1Kr 6:9-11).