Sihtasutus Sõbralt Sõbrale on EEKB-liidu sotsiaaltöö organisatsioon, mis pakub koostöös koguduste, kohalike omavalitsuste ja teiste organisatsioonidega regulaarset tuge ja abi ühiskonna riskigruppidesse kuuluvatele inimestele.
SA Sõbralt Sõbrale on tegutsenud 1991. aastast alates ning tegevus on läbi aegade keskendunud sellele, et aidata ühiskonnas keerulisemas olukorras olevaid inimesi. Tegevusvaldkonnad on ajas muutunud ja sihtasutus on oma tegevusi kohandanud vastavalt muutuvatele vajadustele – humanitaarabi jagamine taasiseseisvumise algusaegadel; lastekodu pidamine; supiköök Tallinnas koostöös teiste organisatsioonidega (Toidupank), riideabi jagamine taaskasutuspoodide kaudu jms. Sihtasutus tegutseb koostöös EEKBL kogudustega (85 kogudust üle Eesti) ja viimased 15 aastat koostöös Sõbralt Sõbrale taaskasutuspoodidega (16 poodi üle Eesti). Seega võrgustikutöö ja koostöö erinevate koostööpartneritega nii riiklikul tasandil kui mittetulundusühingute tasandil on väga olulisel kohal eesmärkide täitmisel. Professionaalse abi ja vabatahtlikkuse omavaheline sidusus on olnud üks sihtasutuse tugevusi. Viimastel aastatel on pereteraapia ja nõustamised üks olulisemaid tegevusvaldkondi ning selles tegutsevad oma eriala professionaalid, samas pakuvad laagrid ja kogudused vabatahtlike toel nii lastele, noortele kui täiskasvanutele suhtluskeskkondi, mis praegusel ajastul on üksildusprobleemidega inimeste jaoks asendamatud.
Sihtasutus loob võimalusi, et kogudused saaksid oma piirkonnas tõhusamat sotsiaaltööd teha ning samal ajal initsieerib tegevusi ja projekte nõrgemalt toetatud sihtgruppidele.
Kuidas SA erinevad tegevusvaldkonnad toetavad koguduste sotsiaaltööd?
SA Sõbralt Sõbrale tegevuses on 4 põhisuunda:
1. EKB Liidu koguduste sotsiaaltöö toetamine – toetamine info ja kontaktidega, riide/ mööbli/ kodukaupade abi poodide kaudu abivajajatele, toiduabi, koolitused varustamaks koguduste inimesi teadmiste-oskustega sisukaks aitamiseks, koguduse omaalgatuslike projektide toetamine (peamiselt liidu ühise projektitaotluste vooru kaudu), keerulisemate abivajadusjuhtumite puhul võrgustikutöö toe pakkumine (juhtumikorraldus). Koguduste sotsiaaltöö toetamine kattub osaliselt teiste tegevussuundadega – kogudused saavad oma kogukonna inimeste jaoks samuti tuge küsida nõustamiskeskuse ja mitmete Hoolime Koos projektide kaudu.
2. Hoolime Koos projektid – laagrid ja malevad keerulise taustaga lastele, kus panustavad erinevate koguduste noored vabatahtlikuna (mitmed usukauged lapsed ja noored on jõudnud tänu laagritele ka kogudusse); koolipakid ja jõulupakid/ jõuluprojektid ning sünnipäevade projekt “365 sünnipäeva”, mis kõik toimivad suures osas tänu koostööle kogudustega, kes märkavad oma kogukonnas olevaid abivajavaid lapsi ja peresid (jõuluprojektide kaudu on ka eakaid toetatud).
3. Sõbralt Sõbrale nõustamiskeskus – hingehoid, pereteraapia, kogemusnõustamine, juriidiline nõustamine, psühholoogiline nõustamine, koolitused, tugigrupid.
Umbes 2/3 nõustamiskeskuse klientidest on koguduse liikmed. Kogudused saavad nõustamiskeskusesse suunata ka neid inimesi, kes ei ole otseselt koguduse liikmed, kuid keda kogudus aitab-toetab, kuid vaimse tervise või juriidilistes teemades jääb kogudusel teadmisi-ressurssi puudu. Koolitused, mida SA nõustamiskeskuse korraldab (vaimse tervise, hingehoiu, pere- ja paarisuhete teemadel), on peamiselt suunatud koguduse inimestele – juhtidele, töötegijatele, koguduse liikmetele. Tugigruppe – üksikemade tugrigruppi ja madala ensehinnanguga noorte naiste tugigruppi – on läbi viidud koostöös Tartu kogudustega.
4. Narva lastetuba – keerulisest taustsüsteemist pärit laste ja noorte toetamine Narva sotsiaalmajas asuva päevakeskuse põhimõttel toimiva lastetoa kaudu. Narva lastetuba teeb koostööd kohaliku kogudusega (lastetoa eestvedaja Niina on kaasanud lastetoa noori koguduse tegevusse ja kogudusest on vabatahtlikke lasteoas panustamas), niisiis on Narva lastetuba ühtlasi osa liidu misjonitööst Narvas.
SA rahastus ja sihtgrupp
SA Sõbralt Sõbrale tegutseb koostöös EEKB Liitu kuuluvate kogudustega ning Sõbralt Sõbrale kauplusteketi kaudu luuakse väärtust sotsiaalse ärimudeli kaudu. Suurem osa rahastusest tuleb hetkel taaskasutuspoodide müügitulust, väiksem osa projektirahadest ning otsestest rahalistest annetustest.
Meie peamine sihtgrupp on keerulises olukorras (kas majanduslikult või vaimse tervise mõttes) olevad lapsed/ noored ja lastega pered; lisaks need abivajavad inimesed, kes oma olukorrale mujalt lahendust ei ole saanud või pole kellel pole võimekust ise abini jõuda.
Paljud abivajajad jõuavad meieni koguduste inimeste kaudu, kes on märganud inimest/ perekonda enda lähedal, kes vajab abi. Kodulehel oleva vormi kaudu saab pöörduda iga inimene.
Kristliku organisatsioonina on meie eripäraks võimekus pakkuda inimestele nende elu kriisihetkedel ka vaimulikku tuge, kui nad seda soovivad/ vajavad.
SA Sõbralt Sõbrale töötajad:
(Oktoober 2024 seisuga)
Mirjam Link – SA tegevjuht. Kontakt: mirjam@sobraltsobrale.ee
Johanna Rosenvald – tegevjuhi abi (sh koolitused ja arendustegevus). Kontakt: johanna@sobraltsobrale.ee
Ave Aviste – Hoolime Koos projektide juht. Kontakt: ave@sobraltsobrale.ee
Kerli Saupõld – Hoolime Koos projektide abi. Kontakt: kerli@sobraltsorale.ee
Riinu Nurme – jurist, juhtumikorraldaja. Kontakt: riinu@sobraltsobrale.ee
Maire Latvala – pereterapeut, hingehoidja. Kontakt: maire@sobraltsobrale.ee
Niina Jakovleva – Narva lastetoa juhataja
Aleksandra Meliss – Narva lastetoa juhataja abi
SA nõukogu liikmed:
(Oktoober 2024 seisuga)
1. Helle Liht (nõukogu esinaine)
2. Simona Andreas-Sou
3. Ardo Ojasalu
4. Sven-Joonatan Siibak
5. Ilve-Teisi Remmel
6. Siim Kask
Võimalus toetada
Ostes Sõbralt Sõbrale kauplustes, annetades puhtaid ja korras asju, tulles vabatahtlikuks nii kauplustesse või sihtasutusse või toetades sihtotstarbeliste annetustega, annad oma panuse, et keerulises olukorras laste ja perede elud võiksid muutuda.
Kui mõni SA Sõbralt Sõbrale töövaldkond sind eriliselt kõnetab, saad seda rahaliselt toetada SA Sõbralt Sõbrale kontole ülekannet tehes ja lisades selgitusse märksõna (Hoolime Koos, nõustamine, Narva lastetuba vms).
Saaja: Sihtasutus Sõbralt Sõbrale, EE742200221024680175.