Milliseid lahendusi kasutab Sinu kogudus osaduseks ja jüngerluseks praeguses olukorras?
Lisa oma vastus kommentaaridesse!
Oleme siia lehele kokku kogunud mõned põhisoovitused koguduse teenistuste, osadus- ja noortegruppide veebi kaudu pidamiseks. Oluline on leida meetod, mis toetab teie koguduse liikmete ja kogukonna vaimulikku kasvu ning sobib kokku teie koguduse tehnilise ja oskusliku võimekusega.
Jumalateenistused
- Eelsalvestatud videojutlus/tunnistused
– Võite endale sobiva vahendiga (kaamera, telefon, tahvel jne) jutluse salvestada.
– Parima tulemuse saavutamiseks on soovitatav kasutada välist mikrofoni (sobib ka telefoniga kaasas olevas hands-free kõrvaklapid mikriga) ja/või salvestada ruumis, kus pole kaja (aitab kui põrandal on vaip, kõrval raamatuid täis ilma usteta riiulid).
– Jälgige ka valgustust. Parim on filmida päevavalges, aga siiski mitte nii, et päikesevalgus teile otse peale paistab.) Kasutades lampe, vaadake, et valgus langeks näole nii vasakult kui paremalt.
– Kui video vajab lõikamist, siis enamik telefone ja arvuteid saab lihtsamate tegevustega hakkama (nt algusest ja lõpust ebavajaliku lõikamine jne) juba kaasas oleva tarkvaraga.
– Video võib sobival ajal laadida üles oma koguduse YouTube kanalile (kui seda veel ei ole, tuleb see enne luua) või Facebook’i lehele (kui seda veel ei ole, tuleb see enne luua). Ja pange link ka oma koguduse kodukale.
- Teenistuse üle kandmine otseülekandena (live stream).
Kogu teenistuse eraldiseisva kaameraga ja läbi helipuldi voogedastamine on keeruline ja nõuab võimekat arvutit, õigeid video- ja helikaarte, adaptereid, oskustega inimesi jne. Kui teil need on olemas, siis tõenäoliselt ei vaja te ka seda juhendit.
Käepäraste vahenditena tuleb aga appi kaameraga laptop, tahvelarvuti või telefon.
Abiks on kui kasutate eraldiseisvat mikrofoni ja järgite eelpooltoodud juhiseid heli ja valguse kohta.
Mitmed helipuldid (digipult kindlasti) võimaldavad teil 3.5mm mini-jack (kõrvaklapi pistik) väljundit, mille saate ühendada oma arvuti mikrofonipesaga (3.5 male -3.5 male kaabliga). Võib juhtuda, et puldile on vaja vahele panna jack to mini-jack üleminek.
Hea on kõik meetodid enne läbi katsetada ja harjutada, et teenistus muredeta sujuks. YouTube võib vajada 24h enne kui saate üldse proovima hakata otseülekannet.
a) Facebook live (otse-eeter)
Kõige lihtsam moodus. Töötab nii kaameraga (süle)arvuti kui mobiilsete seadmetega.
– Logige sisse oma koguduse Facebook’i lehele (kui seda veel ei ole, tuleb see enne luua).
Koguduse facebook lehel on valik „Otse“, vajutage sellele.
– Alusta -> Choose how you want to create your live video -> Kaamera
– Seadista -> vali õige kaamera ja mikrofon (vastavalt sellele, mida kasutad).
– Vaata üle muud sätted, lisa nimetus ja lühike kirjeldus
– Vajuta „Mine otse-eetrisse”
b) YouTube (otsülekanne ei pruugi kõikide telefonidega olla võimalik)
– Logige sisse oma koguduse YouTube kontoga (kui seda veel ei ole, tuleb see enne luua).
Paremal üleval nurgas on kaamera pilt, vajutades sinna saab valida „Alusta otseülekannet/Go live“.
Otseülekande võimalus ei ole kohe aktiveeritud, esimesel korral võib minna kuni 24h, et see teie konto jaoks aktiveeritakse. Seega, tasub proovimisega alustada mõned päevad enne teenistust.
– Kui teil on YouTube otseülekande võimalus juba aktiveeritud, laadige arvutisse ja installeerige vabavara OBS Studio programm (https://obsproject.com/). Järgige programmis pakutud juhiseid (seal soovitatakse kõige levinumaid seadistusi, võib need aktsepteerida).
– Valige programmis “Live Stream” -> Youtube.
Alustage oma koguduse YouTube kanalilt otseülekannet, peale pealkirja ja paari seadistuse tegemist (kui vaid katsetate otseülekannet, pange video nähtavuseks „Privaatne“, muidu „Avalik“) vajutage „Otseülekande loomine“.
– Avaneb aken, kus on näha otseülekande kood -> kopeerige see ja kleepige OBS Studio programmi vastavasse kohta. (Kõige lihtsam on kasutada seal Tools->auto configuration wizard->optimize for streaming->Service: Youtube. Avanevasse aknasse kleepige sream key (otesülekande kood).
– Seejärel seadistage kaamera ja mikrofon (Sources: + „audio input capture -Device – sisemine/välimine mikrofon seejärel + „video capture device).
– Vajutage „Start streaming“. Avage oma YouTube aken, Veidi läheb aega, et pilt tuleks, aga vähem kui minutiga peaks see ette tulema.
– Vajutage „Alusta otseülekannet“
– Ülekande lõppedes lõpetage ülekanne nii programmis kui Youtubes.
– YouTube videot on võimalik edastada ka oma kodulehele (üleval noolekesele vajutades avaneb jagamise võimalus). Sealt saate embed’ida video oma kodulehele.
c) Zoom konverentskõne
Võimaldab teenistust, kus kõik saavad vajadusel sõna sekka öelda. Laulda koos siiski ei ole võimalik (teatav viivitus on ikkagi sees, mis erinevate ühenduste puhul on pisut erinev ja tekib kakofoonia).
Zoom on hea väiksemate gruppide korral, suuremat koosolekut on raske hallata.
Samas on päris võõral koosolekuga liitumine tõenäoliselt pisut kõhe.
Koosoleku alustaja vajab tasulist Zoom kontot (hind u 15 USD kuus), osalejatele piisab äpi/programmi alla laadimisest (aga võib ka tasuta konto luua).
Share screeniga on võimalik jagada ka ülistusvideosid ja arvutiga ühilduva helisüsteemi olemasolul ka lihtsamakoelist live ülistust. NB! peab tulema läbi miksri).
Koosoleku alustaja jaoks soovitavad seadistused (Zoom veebilehel oma konto seadete alt toimub seadistamine):
Settings/seaded:
– Host video & participants video (lülita sisse)
– Audio Type -> computer audio (va juhul kui kasutate telefonilt sissehelistamise võimalust. Enamikel juhtudel on parem määrata siiski „computer audio“)
– Mute participants upon entry (lülita sisse)
– Screen sharing (luba vähemalt hostile)
– Kui soovid vahepeal koosoleku/kodugrupi ajal panna osalejaid eraldi gruppidesse (nt aruteluks või palveks), siis lülita sisse ka „Breakout room“.
Kui seadistused on tehtud, lae alla (zoom.us/download) või ava Zoom programm oma arvutis/nutiseadmes, logi sisse ja
– vajuta „New Meeting“ (algab koheselt) või planeeri hiljem tulev koosolek „Schedule a meeting“.
– Genereerige Meeting ID (võiks olla automaatne), valige sobivad video ja audio seaded (Advanced alt ka „mute participants on entry“) ja siis Schedule.
– jagage koosoleku linki soovitud kanalites.
– soovitav on hostina osaleda lisaks veel mingi teise seadmega (nt telefon), nii saab näha ka osaleja vaadet (kindlasti aga hoida teisel seadmel heli ja mikker kinni – vastasel korral tekib vilin)
Zoom koosolekut on võimalik ka salvestada (võite vaid osa ka salvestada, nt jutlust). Zoom loob videofaili (koos audioga) ja ka eraldiseisva audiofaili.
Rohkem infot Zoom’i kohta leiab siit: https://support.zoom.us/hc/en-us
Ja üks eesti keelne video: https://www.youtube.com/watch?v=AwJLw0WCa28
NB! Hoia oma zoom programm ja äpp pidevalt värskendatuna (st. luba programmil teha update) kuna suure kasutusnõudluse tõttu on sinna tekkinud ka turvaauke, mida pidevalt lapitakse.
d) Telia konverentsikõne teenus
Telefoniteenus, mille kaudu on võimalik omavahel vestelda kuni 20 osalejaga korraga. Sama PIN-koodi saad kasutada 10 päeva jooksul nii paljude konverentskõnede läbiviimiseks, kui parasjagu vaja.
– Tellimiseks helista Telia laua- või mobiiltelefonilt teenusnumbrile 900 1100. Kuula juhiseid ning vali “1”
– Kuuled sõnumit: “Olete tellimas Konverentskõne kümneks päevaks. Teenuse tellimine maksab 3,14 €, mis lisatakse telefoniarvele. Kinnituseks vajutage #. Loobumiseks katkestage kõne.” Vajutades klahvile # teatatakse sulle teenuse kasutamiseks personaalne PIN-kood. PIN-kood kümneks päevaks – 3,14 €
– Konverentskõnes osalemiseks tuleb kõigil soovitud osapooltel (hoolimata operaatorist) helistada numbrile 611 9916 ja sisestada personaalne PIN-kood.
– Tehnilised vajadused: Lisatehnika ei ole vajalik. Kui soovid ühendada oma telefoni koguduse helisüsteemi saab seda teha kaabli või Bluetooth’i kaudu.
– Positiivsed küljed: Võimaldab osaduses olla ka (vanadel) inimestel, kes veebi või isegi mobiiltelefoni ei kasuta. Hea kvaliteet. Kiire aktiveerimine.
– Puudused: Teenuse esmaseks tellimiseks on vajalik Telia telefon.
– P.S. Nendel kogudustel, kes kasutavad Zoomi on sissehelistamise võimalus samuti paketis olemas.
Kodugrupp:
1) Zoom (vt kirjeldus eespool)
2) Skype videokõne.
Skype võimaldab grupikõnesid kuni 50 inimesega. Koguduse teenistuse ülekandmiseks ei sobi, kuna kõnega liitumiseks peab teama liitujate Skype konto nimesid. Aga väksemaks kodugrupi laadseks kogunemiseks peaks sobima. Kõne alustaja (või teised) saavad liita kõnesse juurde inimesi.
Loe lähemalt võimalustest siit (eesti keeles): https://www.skype.com/et/features/
3) Facebook messenger’i videokõne.
Töötab kõige paremini mobiilsetes seadmetes, samas saab ka arvutiga liituda. Kõne videokvaliteet jätab vahel soovida. Vajalik on Messengeri/Facebooki konto, soovitavalt ka äpp.
3) Google hangouts/meet videokõne.
Kõne alustamiseks on vaja tasulist kontot.
Rohkem infot saab siit (inglise keeles): https://gsuite.google.com/
Kindlasti on variante veel.
Kõkide nende võimaluste korral on hea jälgida, et kui ei kõneleta on mikrofon pandud hääletule režiimile “mute”, vastasel juhul kuulevad kõik teie koera haukumist jms müra, mis segab. Soovitav on inimestel paluda varem valmis olla, et saaks tehnilised mured enne lahendatud. Zoomi jms puhul võiks enne esimest korda teha päev enne proovikoosoleku, et host saaks harjutada ja osalised proovida oma mikrofonide ja kaamerate seadeid.
Inspiratsiooniks soovitame vaadata https://kogudused.ee/koguduste-teenistused-veebis/ lehelt erinevaid variante, kuidas keegi on asja lahendanud. Vahest saate ka otse nende koguduste vastavate ekspertidega nõu pidada.
Ja kui Sinu kogudus on kasutamas mõnd lahendust või viisi osaduse hoimiseks ja teineteise julgustamiseks, jaga seda palun siin all kommentaarides. Aitäh!