Sotsiaalne ettevõte Sõbralt Sõbrale kaasab oma töösse noori

Noored abilised on Sõbralt Sõbrale taaskasutuskeskustes viimased viis aastat innuga kaasa löönud. Noorte vaatenurk on hindamatu, nad annavad värskeid mõtteid ja pakuvad välja uudseid ideid.

Soovime anda noortele võimaluse saada esimene töökogemus, õppida sotsiaalseid oskuseid ning koguda inspiratsiooni tulevikuks, aga ka tegutseda ja kaasa lüüa oma ideede ja energiaga. Sellise sünergia toel koguvad noored vanematelt kolleegidelt enesekindlust ja saavad väärtuslikke kogemusi eluks.

Noorte töövõimalused taaskasutuskeskustes

Oleme Noored Suveks Tööle projektiga juba viiel suvel andnud võimaluse saada elu esimene töökogemus 15-17-aastastele noortele. Nad saavad teada, kuidas tööle kandideerida, osalevad töövestlusel, kus kohtuvad ka  kaupluste juhatajatega, ja millesse on lisatud praktilisi ülesandeid.

Töötades saavad noored teada, mis on taaskasutus, mis uuskasutus ning näha väga lähedalt ringmajanduse köögipoolt. Samuti saavad noored rohkem teadlikuks annetamisest – millised asjad on taaskasutuspoodi toomiseks sobilikud ja milliseid enam ringlusesse saata ei saa. Üheskoos sorteeritakse kasutatud riideid, mänguasju, nõusid, kodukaupu – kõik see ja lisaks kasutatud mööbel sätitakse kauplustes pilkupüüdvalt välja.  Samuti saavad noored kätt proovida klienditeenindajana kassas ja müügisaalis.

Noorte ideede ja tagasiside põhjal arendame kliendikogemust, mis pakub rõõmu nii töötajatele, vabatahtlikele kui ka klientidele. Noored Suveks Tööle projekt kinnitab meie veendumust, et omavahelised suhted on innovatsiooni ja heade võimaluste loomise jaoks võtmetähtsusega.

Suveabiliste fookuses suurepärane klienditeenindus

Noored Suveks Tööle projekti juures on oluline osa tööle eelneval koolituspäeval, mis innustab noori. Sel aastal andsime ettevalmistaval päeval suvenoortele võimaluse läbi mängida erinevaid olukordi – keskendusime suurepärasele klienditeenindamisele. Kuna klienditeeninduse tuum on väga head suhtlemisoskused, siis said noored koolitusel näpunäiteid kontakti loomisest, aktiivsest kuulamisest ja enda juhtimisest keerulistes kliendisituatsioonides. Päev oli tõeliselt inspireeriv ja hariv.

Anett-Mirell sai võimaluse koolituspäeval õpitu ja kuuldu praktikasse panna Sõbralt Sõbrale taaskasutuskaupluses. Teda toetas kaupluse sõbralik kollektiiv, kes jagas lisaks teadmisi ja kogemusi taaskasutusest ja heategevusest.

Uurime lähemalt, mis tunnetega ta Sõbralt Sõbrale suvetööle tagasi vaatab.

Anett-Mirell, kuidas jõudsid Sõbralt Sõbrale ettevõttesse suvetöötajaks?

Sõbralt Sõbrale suveabiliseks jõudsin läbi sotsiaalmeedia postituse, mida nägi mu ema, kes seda minuga jagas. Nähes kuulutust mõtlesin kohe, et proovin kandideerida.

Ma soovitan noortel, keda tulevikus kuulutus suveabilise töökohale kõnetab, haarata sellest võimalusest kinni ning kindlasti kandideerida. Juba kandideerimisel motivatsioonikirja kirjutamine harib sind tulevikuks. Ning kui töökohale saad, naudi igat töötamise momenti ja tee see endale lõbusaks.

Minu arust Sõbralt Sõbrale suveabilise projekt on väga äge asi. Seda enam, et teised töökohad enamasti noortele sellist võimalust ei paku. See on tõesti noortele väga hea võimalus end arendada ning saada kogemus töötada nii nagu täiskasvanu. See on heaks „hüppelauaks” tulevikku.

Mis sulle kõige eredamalt on meelde jäänud?

Kõige eredamalt jäi mulle meelde periood enne tööle asumist. Käisin tööintervjuul, koolitusel ja tutvumispäeval, mis kõik andsid mulle palju aimu täiskasvanu elust ning päris tööl käimisest. Selle kogemusega kaasnevad teadmised, mida koolis ei õpetata, kuid need on vajalikud ja annavad tulevikuks väga palju juurde.

Tööperioodi alguses tekitas mulle raskusi kassaga töötamine ja sellega harjumine. Paar apsakat tuli ette, kuid õppisin vigadest ja juba paari päevaga oli mul kõik selge.

Mind üllatas kõige rohkem klientide heasüdamlik suhtumine. Mind võeti väga kiiresti omaks nii töökaaslaste kui ka klientide poolt.

Mis sulle Sõbralt Sõbrale ettevõtte juures kõige enam meeldib?

Sõbralt Sõbrale ettevõttest on kindlasti minu lemmik osa nende töötajad, kes on kõige meeldivama maailmavaatega ning suhtumisega. Ükskõik kellega sa oled, sa tunned alati, et oled sinna oodatud. Nad muudavad töötamise meeldivaks ning see motiveerib sind tööl käima.

See kogemus laiendas mu silmaringi taaskasutuse kohalt tohutult. Võtan endaga kaasa teadmise, kuidas taaskasutusega tegelevates poodides asju sorteeritakse ja kuidas nendega ümber käiakse, kui asi on ebasobilik. Juba enne tööle asumist meeldis mulle mõte taaskasutusest, kuid nüüd nähes ka päriselt, kuidas taaskasutuspoodides asjad käivad, meeldib see mulle veel rohkem.
See kõik on nii põnev!