Sõja mõjust teoloogiale

19.-21.oktoobril osalesid Seminari neli õppejõudu Varssavis toimunud konverentsil „Tõde, armastus ja ühtsus: Vene-Ukraina sõja väljakutsed baptistlikule teoloogiale.“ Konverentsi oli koos Euroopa Baptistiföderatsiooni teoloogia ja hariduse komisjoniga korraldamas kahe Ukraina baptistiseminari rektorid Oleksandr Geychenko ja Valin Sinyi ning Ukraina baptistiliidu asepresident Igor Bandura.

Kuidas lugeda Piiblit ja mõista kogudust ning teoloogilist haridust jätkuva sõja tingimustes? Kas andestus on võimalik, kui andeks pole palutud ja vägivald jätkub? „Dialoog on võimalik vaid siis, kui mõlemad pooled on valmis istuma Bucha varjus,“ märkis tõsiselt Geuchenko. Helen Paynter Bristoli Baptistiseminarist pidas piiblitunde, mis kõnetasid julgelt ja samas sisukalt keset karmi reaalsust. Ega odavat teoloogiat pole tõesti mõtet Ukraina reaalsusest saabunud osalejatele rääkida.

Prantsuse teoloog Valerie Duval-Poujol mõtiskles, kuidas aitavad psalmid meil peegeldada oma hinge ning seista vastu vägivallale. Saksamaal meie partnerkoolis lestalis õpetav Joshua Searle kõneles teemal „Putin ravis mind terveks mu patsifismist.“ Lvivi seminari rektor Yaroslav Puzh tuli aga ootamatult usujulge ja visioonika nägemusega, kuidas süda võib tuua kaasa paradigmaatilise muutuse kogu teoloogias – selles, kuidas me näeme ennast, ühiskonda ja Jumalat. Paneeldiskussioonis muretses noortega tegelev Stanislav Sinyi, et Ukraina noortel pole enam unistusi – nad ei oota tulevikult midagi. Ning psühhoterapeudist Oksana Grytsiuta hoiatas, et kui ohver on olnud piisavalt kaua ohver, muutub ta ise agressoriks. Magu eelnevast ilmneb, olid teemad rasked, tõsised ja samas oli konverentsil turvaline asjadest rääkida ja ka öelda, et on raske ja valus.

Eestlaste esindus oli konverentsil kohal nelja inimesega, kellest kaks tegid ka ettekande: Meego Remmel rääkis väljakutsest, mida sõda esitab meie integriteedile. Peeter Tamm andis aga sisendi diskussiooni võimustruktuuride ja võimutute usu teemal. Helle Liht ja Einike Pilli panustasid tugevalt korraldusse. Enne kui koduteele asusime, kogunemise ringis ukraina sõprade ümber, palusime neile kaitset ja nende rahvale õiglast rahu. Jätkame palveid kuni võiduni.

Einike Pilli
Seminari Rektor